EditördenEDİTÖRDEN

TKP, Bir yol kazası yaşanmasın

Bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile AKP iktidarının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görüştü. TKP Genel sekreteri binr açıklama yaparak, bu görüşmelerde bir yol kazası yaşanmaması konusunda CHP’yi uyardı.

Bugün 4 saati aşan görüşme ardından CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapan Karatepe, vergide adalet başta olmak üzere dört ana taleple Şimşek’le görüşmeye gittiklerini ifade eden CHP Sözcüsünü uyaran Karatepe, Konuya ilişkin X hesabından paylaşım yapan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’ın paylaşımı şöyle:

“CHP ile AKP arasında sürmekte olan görüşmelerin arkasında bugünkü ekonomi politikaların sürmesini isteyen ve bir yol kazasının yaşanmaması için önlem alan büyük sermaye olduğundan herhalde kimsenin kuşkusu yok. Bu politikalara temelde bir itirazı olmayan CHP’nin acı reçeteyi sindirilebilir hale getirmek için yaptığı önerilerin de bir karşılığı ve anlamı yok.

Vergi adaleti, bölüşümde adalet gibi kulağa hoş gelen temenniler meselenin özünü gizliyor. Soru şu: En zengin yüzde 1’in toplam servetin yüzde 40’ına el koyduğu bu sömürü düzeni devam edecek mi, etmeyecek mi?

Bu alçaklığın adil ya da makul olması mümkün müdür?”

Türkiye Komünist Partisi geçtiğimiz günlerde de bir açıklama yayınlamış ve “Temmuzda zam yetmez, enflasyona neden olan şirket kârlarına el konulmalı emekli ve emekçilere dağıtılmalı” demişti. Yapılan açıklamada 4 büyük sermaye grubunun son iki yıldaki astronomik kârları şöyle sıralanmıştı: