EKONOMİEkonomi

Türkiye’nin kredi notunun yükseltmesi

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: FİTCH’İ DİĞERLERİ TAKİP EDECEKTİR, ETMELİDİR

İTO Başkanı Avdagiç’ten Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin değerlendirmesi yönündeki gelişmeyi değerlendirerek, “Bu süreçte kredi notu artışları ve not görünümü revizyonları, Türkiye’nin hak ettiğinin hâlâ çok gerisinde olsa da bu mücadeleye katkı verecektir. Fitch’i diğerleri takip edecektir, etmelidir”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Bu süreçte kredi notu artışları ve not görünümü revizyonları, Türkiye’nin hak ettiğinin hâlâ çok gerisinde olsa da bu mücadeleye katkı verecektir. Fitch’i diğerleri takip edecektir, etmelidir” ifadesini kullandı.

Avdagiç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin değerlendirmede bulunarak ,”
Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu 12 yıl sonra yeniden ‘B+’ya yükseltmesi, Türkiye’nin yeni dış yatırım çekmesine bir kademe daha olumlu etki yapacaktır.
Hepimizin en öncelikli hedefi, enflasyonu kalıcı şekilde düşürmek. Ortak sorumluluk içinde bunu ‘en kısa zamanda’ başarabiliyor olmamız lazım.
Bu süreçte kredi notu artışları ve not görünümü revizyonları da -Türkiye’nin hak ettiğinin hâlâ çok gerisinde olsa da- bu mücadeleye katkı verecektir. Fitch’i diğerleri takip edecektir, etmelidir”dedi.