EditördenEDİTÖRDEN

Yerel seçimin kazananları kadınlar oldu…

        BELEDİYELERDE YENİ DÖNEM VE KADIN GÜCÜ

Türkiye’de güzel şeyler oluyor…Bir yerel seçimi daha umut verici güzelliklerle tamamladık. Her şeyden önemlisi hem seçilenler hem de seçenler açısından uygar, demokratik bir seçim atmosferi yaşadık. En azından halk olarak bize yansıyanlar bu görünümdeydi.

Doğal olarak alınan sonuçlar ülke genelini mutlu   etti. Bu seçimin kazananları bence kadınlar oldu. 2024   yerel seçimlerin de kazanan belediye başkanları arasında artık kadınların da diğer seçimlerdeki belediye başkanlarına göre sayılarının arttığını  gördük. .  2014 ve 2019’da başkan seçilip, iki dönemdir görev yapan başkanların sayısı beşti.

Seçilen kadın belediye başkanlarının   dünlerine ve bugünlerine baktığımızda gerçek başarı öykülerini görüyoruz. Hepsi birer kahraman, hepsi birer kardelen. Bugünlerini bileklerinin hakkı ile kazanmış olan azim ve emek ikonları.

Bu yıl çok sayıda belediye kadın başkanların yönetimine geçti.  Cam tavanları delerek ülke yönetimine aktif olarak katılım gücü kazandı kadınlar. Bir iki tanesi seçim kurulu tarafından eşlerinin aday olmasına izin verilmediği için kendileri adaylıklarını koydu ve halk tarafından seçildi.

Yönetme yeteneği çekirdek aileden başlayarak kadının başarı alanına girer. Kadın belediye başkanlarını mesleklerine göre sınıflandırdığımızda, avukat sayısının 5 olduğu görülüyor. İktisat ve işletmeci başkan sayısı 3, devlet memurluğundan siyasete geçiş yapan başkan sayısı 3, mimar, öğretmen ve eczacı sayıları ise ikişer. Kadın başkanlar arasında çift üniversite bitirip, doktora yapanlar var. Başkanların tamamı en az bir yabancı dil biliyor.

Kadın gücü tüm dünyayı sararken sezgiler ve duygusal zekâ, hoşgörü ve affedicilik ön plana çıkıyor. Bizim ülkemiz de bu akımdan en iyi şekilde yararlanan ülkelerden oldu. Sevgi ve hoşgörünün yüksek olduğu bir ortamda koşullara daha kolay uyum sağlanır, yaşam olduğu gibi özgür bir şekilde kabul edilir ve farkındalık yüksek olur . Bu da doğal üretkenliği getirir.

Türk siyaset kültüründe önemli bir konuma sahip olan kadınların geçmişte devlet idaresinde de yön verici etkileri olmuştur. Yazılı Türk Tarihine baktığımızda  kadınların etkisini  sadece devlet yönetiminde değil halk tabakaları arasında sosyal yaşamda da hissederiz. Osmanlı dönemine göz atacak olursak kadınların devleti yönetiminde dolaylı da olsa  son derece etkin rolleri olmuştur.

Kadın belediye başkanlarımızın dünyadaki yaşayan diğer kadınlara örnek olmasını diliyoruz.

 

Demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne hoş geldiniz, sefalar getirdiniz hanımlar. Yürüteceğiniz projelerde sosyal, kültürel içeriklerin yanı sıra insani değerlere de  önem vereceğiniz ve halkı anne enerjiniz ile saracağınızı biliyor ve sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

21/04/2024

MÜRŞİDE OKUMUŞ