EDİTÖRDENEditörden

ABD, Rusya’ya Ambargo uyguluyor, Ceremesi Türkler çekiyor…

GEKADER Başkanı Fatih Eren: “Türkiye Rusya’ya ‘geri dönüşüm’ ihraç ediyor, ABD Ambargosu bankalara hak edişleri ödetmiyor”

ABD, Rusya’yauyguladığı  Ambargodan , bankalar, 3.2 milyar dolar ihracatta pazar payı olan plastik geri dönüşüm, ikinci kalite plastik hammadde ve geri dönüşüm makineleri ve makine parça üreticilerine hak edişlerini ödemiyor.

Rusya – Ukrayna arasında yaşanan savaşın Türkiye ekonomisine olumlu yansımaları hissedilmişti. Tahıl koridoru başta olmak üzere, Rusya ile gelişen ilişkilerde sadece dış ticaret değil aynı zamanda Rusların Türkiye’de kurdukları şirket sayılarında da önemli ölçüde artışlar gözlemlenmişti. Türkiye, 2022’deki Rusya’ya ihracat rakamını 7 milyar 647 milyon dolar seviyesinden, 9 milyar 423 milyon dolara çıkarmıştı. İki ülke arasında ithalat, ihracat, ortaklıklar ve diğer iş modelleri devam ederken 2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ABD ve AB, Rusya’ya yönelik yaptırımlarını sertleştirirken, Türkiye ile Rusya arasında ticaret artarak sürüyor.  Ambargo sonucunda geri dönüşüm sektöründe “tahsilat” konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Ürün sevkiyatları artık durma noktasına geldi…

Rusya’nın Türkiye ihracat sıralamasında plastik sektörünün ilk sırada olduğuna vurgu yapan Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği (GEKADER) Kurucu Başkanı Fatih Eren,  “Türkiye’nin plastik sektöründe ihracat yaptığı ülkeler arasında Rusya uzak ara ilk sırada yer alıyor. 2022 yılında yaklaşık 3.2 milyar dolarlık ihracat rakamı dikkat çekiyor. Listenin ikinci sırasında 310 milyon dolar ile İtalya, 297 milyon ile Almanya üçünü sırada yer alırken ve 189 milyon dolarlık ihracat ile İspanya dördüncü sırada yer alıyor. Ve bu rakam her geçen ay yükselerek devam ediyor. Geçen yıla kıyasla bu yıl Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 23’e yakın artış gözlemledik.” dedi.

 

GEKADER Başkanı Fatih Eren: “Geri dönüşüm tesisleri Rus bankalardan ABD ambargosundan dolayı ‘tahsilat’ yapamıyor”

Türkiye ile Rusya arasında plastik ve geri dönüşüm sektöründe çok ciddi, hacimli işbirlikleri ve ticaret olduğunu kaydeden GEKADER Başkanı Fatih Eren, “Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaştan bu yana Türkiye-Rusya arasındaki ithalat ve ihracatın yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak bu yükseliş son zamanlarda yaşanan “tahsilat” polemiği ile bir kez daha gündemde. Rusya’ya üretim yapan plastik geri dönüşüm sektörü temsilcileri, ikinci kalite plastik hammadde ve geri dönüşüm makineleri ve makine parça üreticileri Rusya’dan alınması gereken hak edişlerini tahsil edemiyor. ABD’nin Rusya’ya uyguladığı ambargo sonucunda ödemeler bankalardan geri dönüyor. Birçok geri dönüşüm tesisi ihracat konusunda gerek sertifikasyon gerek makineye yatırım yaparak Avrupa standartlarında üretim altyapısını oluşturmuşken, bu bahsi geçen birçok tesis bugün zor bir sınavdan geçiyor. Özetlemek gerekirse; Türk geri dönüşüm sektörü üreticileri ve makine üreticileri ve yedek parça üreticileri bugün Rusya’dan alacaklarını tahsil edemiyor. ABD’nin Rusya’ya uyguladığı ambargodan dolayı Türk bankaları yatırılan parayı geri gönderiyor. Haliyle hak edişler Türkiye’deki şirketlerin hesabına geçmiyor. Bu durumda birçok işletmeyi zor durumda bırakıyor ” Dedi.

 

Fatih Eren: “İşletmelerin ‘finansman karnesini’ olumsuz etkiliyor”

Türkiye’de birçok işletme öz kaynak yerine finansman modeli ile yatırım yaptığına dikkat çeken GEKADER Başkanı Fatih Eren, “Bilindiği üzere işletmeler sermayelerinden öte finansman modelleri geliştirerek yatırım yapıyor ve planlıyor. Bugün yaşanan Rusya taraflı sıkıntı işletmelerin ödeme performanslarını olumsuz yönde etkilediği gibi kısa ve orta vadede işletmelerin sicilini de olumsuz yönde etkiliyor. Diğer taraftan işletme maliyetlerin ödenmesi ve para transferleri de gecikiyor, ödenemiyor. Yeni yatırım planları da bugünkü ortamda yapılamıyor.  ” Dedi.

GEKADER Başkanı Fatih Eren konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

Ticaret Bakanlığı’na geri dönüşümdeki “alacakları” inceleme çağrısı

Rus bankaları ile yaşanan tahsilat sorunu kendini ilk olarak Aralık 2023 ayında göstermişti. Yaklaşık 2 aylık bir süre boyunca; hatta bugün bile siparişler hazırlanıp gönderiliyor. Ancak tahsilatı gerçekleşmiyor. Konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı’nın birçok sektörde inceleme başlattığını yayın organlarından duyuyoruz. Türkiye’nin önemli ihracat kalemi olan geri dönüşümde hammadde, makine ve yedek parça üreticileri ile alakalı da gerekli incelemelerin başlatılmasının çok yerinde olacağı kanaatindeyiz. Aksi halde sektör ağır yara alabilir.” Şeklinde konuştu.