EKONOMİEkonomi

Başkandan Ramazan Çağrısı…

“RAMAZAN’DA SADECE ALLAH RIZASI KAZANMALIYIZ”

 

İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, Ramazan ayı yaklaşırken yayınladığı mesajda gıda sektörüne seslendi. Türkiye’de gıda enflasyonunun yüksekliğini hatırlatan Başkan Kopuz, “Hükümetin enflasyonla mücadelesi sürüyor. İnşallah başarıya ulaşılacak. Bu mücadeleye iş dünyası olarak bizler de destek vermeli ve zorunlu olmadıkça zam yapmamalıyız. Özellikle Ramazan ayı dolayısıyla gıda ürünlerine zam yapılmaması gerekir. Ramazan ayını fırsat görüp, zorunlu olmadığı halde gıda ürünlerine zam yapmak ne vicdana ne İslam’a uygundur. Ramazan ayının haksız kazanç değil, bilakis Allah rızası kazanmak için bir fırsat olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.

Ali Kopuz, bazı İstanbul Ticaret Borsası üyelerinin Ramazan ayı sonuna kadar fiyatları sabitledikleri açıklaması yaptıklarını belirterek, Ramazan ayının ruhuna uygun hareket eden üyeleri tebrik ederek . bu örneklerin artacağına inandığını açıkladı.

 

Sinsi Enflasyona Dikkat 

Ürünün kalite ve miktarını değiştirip benzer ambalajlarla sunulmasının doğurduğu haksız kazanca da dikkat çeken İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Gıda enflasyonu sadece fiyatların artışıyla da olmuyor. Fiyatını aynı tutup, ürünün kalitesi veya miktarını azaltarak benzer ambalajda sunulması da tüketicinin yine aldatılması anlamına geliyor. Hatta bence bu açık fiyat artışından daha tehlikelidir. Çünkü fiyat artışının gizlendiği sinsi enflasyondur. Bu konuda Ticaret Bakanlığımız ciddi çalışmalar sürdürüyor ve ambalaj ve miktar oyunlarıyla mücadele ediyor. Ciddi cezalar kesiliyor. Ama sinsi enflasyon konusunda vatandaşa da büyük görev düşüyor. Milletimiz uyanık olmalı ve gramaj, ambalaj ve fiyatlara dikkat etmeli.”