TURİZMTurizm

Milyarlar kazandıran turizmimiz gerektigi sekilde tanıtılamıyor

UTRECHT TURİZM FUARI’NDAKİ CORENDON VE THY STANDALARININ DIŞINDAKİ TÜRKİYE STANDLARI CILIZDI

AÇILIŞTA, DEĞİL BAKAN, YARDIMCISI BİLE YOKTU

TÜRK TURİZMİNİN KALKINMASINDA BÜYÜK ROL OYNAYAN HOLLANDA’DAKİ TÜRK SEYAHATÇILARIN GÖRÜŞLERİ:

                          

Afbeelding met Menselijk gezicht, kleding, persoon, pak Automatisch gegenereerde beschrijving

Avrupa’nın en önemli 5 turizm fuarından biri olan, Hollanda’nın Utrecht Turizm
Fuarı’nda, bu kez geçen defakiler gibi şölen yaşanmadı.
Türkiye’ye giden 50 milyonu aşkın turistin kazandırdığı, 50 milyarı aşan dolarların çoğalması için gereken ihtimam gösterilmedi.

Bu yılki fuarda yüzümüzü güldüren ve prestijimizi kurtaran iki kuruluş vardı. Bunlardan biri Türk Hava Yolları, diğeri de Corendon idi. Türkiye standında, ziyaretçilerin ağırlanabileceği oturma alanı olmadığı gibi, ikram da yoktu.
Türk Hava Yolları fuarda açtığı standta oluşturduğu oturma alanında yiyecek ve içecek ikramında bulundu.

Afbeelding met tekst, kleding, scène, person Automatisch gegenereerde beschrijving

Utrecht Turizm Fuarı’nın en büyük müdavimi olan ve Türkiye’ye en çok turist gönderen tur operatörü olarak bilinen Corendon da ziyaretçileri ikramlarla ağırladı.

Fuarda pek çok ülkenin Bakanları, ülkelerinin tanıtımı için yer alırken, bizim Turizm Bakanı’mız yoktu. Bırakın Bakanı, yardımcısı veya müsteşarı bile yoktu.
Kıdemli Büyükelçimiz Selçuk Ünal, Amsterdam Başkonsolosumuz Mahmut Burak Ersoy ve THY Müdürü Şerafettin Ekici olmasaydılar, Fuar’da tam olarak sahipsiz kalacaktık.

Afbeelding met kleding, persoon, Menselijk gezicht, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving
Fuar’da Türkiye’yi sahiplenenlerden biri de, bir süre önce görevi bırakan Hollanda Kültür Bakanı Günay Uslu’ydu. Türkiye’ye en çok turist taşıyan Corendon firmasının tüm yönetimini kontrol altında tutan Gülay Uslu, hem medyanın ve hem de ziyaretçilerin odak noktası olmuştu.

AÇILIŞ

Afbeelding met kleding, person, persoon, schoeisel Automatisch gegenereerde beschrijving Fuar’ın açılışı, her yıl olduğu gibi saat 14.00’lerde değil, saat 11.00’de yapıldı.
THY Standının önünde yapılan açılış seremonisinde, müdür Şerafettin Ekici pasta kesti ve daha sonra bir konuşma yapan Lahey Büyükelçimiz Selçuk Ünal, gazeteciler günü için kutlama sözlerinden sonra, Hollanda’dan Türkiye’ye giden bir milyon Hollandalı sayısının bu yıl daha çok artacağını umut ettiğini belirtti.

Afbeelding met kleding, scène, person, hal Automatisch gegenereerde beschrijving Fuar’da, Yunanistan, Kıbrıs, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerin standlar göz kamaştırırken, 25 kadar yöremizin temsilcilerine yer verilen Türkiye standı çok sönük kaldı.
Milyarlarca dolar kazandıran turizmimizin bu şekilde ‘tanıtılamaması’, eski turizmcilerimizi de üzdü.

Afbeelding met kleding, Menselijk gezicht, persoon, stropdas Automatisch gegenereerde beschrijving
Bir zamanlar, Türkiye’ye turist gönderme furyasını başlatan turizmcilerimizden Osman Çelik, Kamil Saygı ve Cemal İçin görüşlerini belirtirlerken, “Gördüklerimiz tamamen bir şımarıklığın ürünüdür. Türkiye’yi benimsemekte olan turistler bize yetmez ve daha fazlası lâzım. Bu nedenle fuarlarda daha ihtimamlı temsil edilmeliyiz” gibi deyimler kullandılar.