EditördenEDİTÖRDEN

Tütün bağımlılığı önlenemiyor…

SARIAY DERNEĞİ KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLANDI

Ahmet Coşkunaydın By.

Dünyada birçok ülkede sigara içme oranları anlamlı derecede düşüşler gösterirken ülkemizde bu alanda bir türlü bu düşüş sağlanamıyor.

“Tütün bağımlılığı”, Sarıay Derneği’nin 31 Mayısta Dedeman Oteli’nde gerçekleştirdiği kısa film yarışması ödül töreninde ele alındı ve önlemler değerlendirldi.

Sarıay Dernek Başkanı Dr. Şahan Can Şahan sigara bağımlılığıyla ilgili güncel istatistiki bilgiler verdi. “Hafife Alınan Tütün Bağımlılığı Ağır Hasar Veriyor” başlıklı konuşmasında Dr. Şahan, sigara ve tütün bağımlılığının hafife alınmasına itiraz hatta isyan ederek toplumu ve ülke yönetimini adeta seferberliğe davet etti. Sigara ve tütün bağımlılığının madde bağımlılığı olduğunu özellikle ve vurgulayarak, ifade etti. Şahan,Sigara içmenin gurur duyulacak bir şey olmadığını adeta utanılacak bir şey olduğunu hiç değilse mahcup olunacak bir durum olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Bingür Sönmez “eeee Sigara İşte…” başlıklı konuşmasında, elektronik sigaranın normal sigaradan daha zararlı olduğunu tüm gerçekleriyle, bilimsel çalışmalarla anlattı ve e-sigara içenlerin yüzünde patlamış fotoğrafları gösterdi.

“Göz ardı Edilmiş Ölümcül İlişki ,Sigara ve Mesane Kanseri” başlıklı konuşması ile; Prof. Dr. Murat Binbay dünyada ve ülkemizde pek gündem olmayan mesane kanseri ve sigara ilişkisine dikkat çekti.

Sarıay Derneği, tütün bağımlılığında önleyici çalışmaların bir parçası olarak geçtiğimiz yıllarda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ve desteği ile lise öğrencileri arasında iki defa karikatür yarışmasını organize etti. Sarıay Derneği, bu çalışmalarıyla sigarayla mücadele konusunda uzun yıllar çalışmalar yapan, çevre eğitimleri gerçekleştiren, 2020 yılında kovid salgını sırasında vefat eden Prof. Dr. Orhan Kural’ın adının yaşatılmasına da gayret ediyor.

Toplantıya sigara konusundaki hassasiyetleriyle bilinen sanatçılar Attila Atasoy ve Fatih Mühürdar da katıldı.
Bu çalışmalarla hem toplum sağlığı hem de sosyal hayatta olumlu adımlar atılmasına kesintisiz devam kararlılığı da ortaya çıkıyor.

Toplantı sonunda Kısa Film Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Yarışma sonucunda Ahmed NAGY “The Beginning” adli filmle birinci, Ramazan YAKUT ” Dumanının Fısıltısı” adlı filmle ikinci, Kaan İSLAMOĞLU ise ” Bana Öldürenden Ver” adlı filmle üçüncü oldu